"Z kulturą mi do twarzy"
Wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele);
Wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej; Formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób.
Ukierunkowanie ucznia ku wartościom.
30 października to dzień rozpoczęcia realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Sztuka Emocji". Uczestniczą w nim uczniowie klasy 5u oraz 7spu. Celem projektu jest skierowanie uwagi i działania nauczycieli oraz uczniów na obszar emocji, wykorzystując sztukę pod jej wszelkimi postaciami. Spotkania rozpoczęliśmy od ZASKOCZENIA. Rozmawialiśmy o tym, co nas pozytywnie i negatywnie zaskakuje, oglądaliśmy zaskakujące filmiki i zdjęcia, rysowaliśmy "zaskoczone" autoportrety. Największym zaskoczeniem były niezwykłe instrumenty muzyczne, które wykonaliśmy z przedmiotów codziennego użytku.
W dniu 28 września bieżącego roku uczniowie naszej placówki mieli okazję skorzystać z zaproszenia na przedstawienie teatralne w Teatrze Lalek Rabcio w Rabce Zdroju. Skorzystaliśmy z zaproszenia do udziału w imprezie organizowanej w ramach projektu "Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych na Podhalu". Uczestniczyliśmy w "Spotkaniu ze sztuką" w Teatrze Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdrój. Obejrzeliśmy przedstawienie teatralne pt „Pchła Szachrajka”, które bardzo podobało się uczniom. Bardzo żywiołowo reagowali na przygody bohaterów . Po zakończonym przedstawieniu uczniowie zaproszeni zostali na poczęstunek, potem czekała na nich jeszcze jedna atrakcja –warsztaty teatralne. Dzieci mogły wejść na scenę dotknąć rekwizyty, przymierzyć niektóre kostiumy, a także wczuć się w rolę aktora uczestnicząc w różnych zabawach. Było to na pewno niezapomniane przeżycie dla naszych uczniów. Za zaproszenie oraz transport na imprezę bardzo serdecznie dziękujemy organizatorom.
"BohaterON – włącz historię!"
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
"Zdrowo i sportowo"
„Zdrowo i Sportowo” to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do nauczycieli, wychowawców i trenerów dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym (klasy 1-3), a więc do 10 roku życia. To również kampania skierowana do rodziców i wszystkich opiekunów dzieci.
Małopolskie dni osób niepełnosprawnych na Podhalu Integracyjna impreza plenerowa
21 czerwca odbyła się Integracyjna Impreza Plenerowa w Nowym Targu na którą zostali zaproszeni uczniowie Specjalnego Ośrodka Wychowawczego z Makowa Podhalańskiego. Było to dla wszystkich uczestników wspaniałe wydarzenie. Organizatorzy imprezy przygotowali wiele ciekawych atrakcji. Dzieci mogły sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na strzelnicy, skorzystać z parku linowego i wspinać się po ściance wspinaczkowej. A wszystko to pod okiem profesjonalistów! Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach hipoterapii jak również warsztatach z aerobiku i zumby. Młodsi uczestnicy mogli skakać i zjeżdżać na dmuchanych zjeżdżalniach i trampolinach. Dziewczynki chętnie korzystały z kącika plastycznego. Bardzo pasjonujący był pokaz trialu motocyklowego, w którym doświadczony motocyklista wykonywał przeróżne akrobacje na swoim motorze. Po pokazie można było wsiąść na motor i zrobić zdjęcie. Dużo śmiechu sprawiło również robienie zdjęć w fotobudce. Przygotowane były różne stroje, kolorowe okulary czy peruki, które można było wykorzystać jako rekwizyt do zdjęcia. Na jednej odbitce robione były trzy zdjęcia, każde w innym stroju. Strój trzeba było zmienić w 10 sekund! Dlatego uczestnicy musieli wykazać się kreatywnością by w takim czasie skomponować inny image. Organizatorzy przygotowali również zawody sportowe z nagrodami dla uczestników. Dla wszystkich przygotowano także smaczny posiłek. Dzień 21 czerwca można uznać więc za bardzo udany.
"Integracja w Powiecie Nowotarskim w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Edycja trzecia"
SCENARIUSZ
„CHLEB, GRULE I MOSKOLE – WARSZTATY KULINARNE”
20.10.2016r.
9.30 - 10.00 Przybycie uczestników – uzupełnienie list obecności, składanie prac na konkurs ,, Chleb jak dawniej”.
10.00 Przywitanie uczestników.
10.00 - 14.00 Warsztaty kulinarne:
o I stanowisko „CHLEB” – uczestnicy przygotowują kanapki,
o II stanowisko „MOSKOLE” – uczestnicy pieką moskole i przygotowują do nich dodatki,
o III i IV stanowisko „GRULE” – uczestnicy pieką ziemniaki na grillu, przygotowują dodatki.
Gry i zabawy sportowo - rekreacyjne.
Zajęcia plastyczne.
11.00 - 13.00 Poczęstunek dla uczestników.
12.00 – 13.30 Prelekcja „Chleb, grule i moskole” w tradycyjnym żywieniu regionalnym.
Wystąpienie mistrza piekarskiego.
Rozstrzygnięcie konkursu ,, Chlebie jak dawniej”.
Występ zespołu regionalnego.
Przedstawienie pt :,,Przed kopaniem”.
Podsumowanie warsztatów i wręczenie nagród zwycięzcom.
"Chleb grule i moskole" Integracja w Powiecie Nowotarskim
Uczniowie naszej Placówki, dwukrotnie w tym roku szkolnym odwiedzili Nowy Targ. Zostali zaproszeni przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy do udziału w imprezach integracyjnych, w ramach realizowanego przez tamtejszą placówkę projektu: „Integracja w Powiecie Nowotarskim w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Edycja trzecia”.21 września 2016r. spotkanie odbyło się na terenie nowotarskiego lotniska i restauracji „ Ranczo Lot”, gdzie uczestnicy brali udział w zajęciach sportowych, plastycznych oraz zwiedzali lotnisko.20 października 2016r. nasi podopieczni wzięli udział w warsztatach kulinarnych „Chleb, grule i moskole”, podczas których zapoznali się z wykonywaniem tradycyjnych potraw regionalnych Podhala.